داستان برند اسپین مستر کانادا در فروشگاه آنلاین برادران زارعی

برادران زارعی

داستان اسپین مستر در فروشگاه آنلاین برادران زارعی

احتمالاً اسم لاوابلارو شنیدید.شاید حتی این عروسک رباتیک جذاب رو داشته باشید. عروسکی که شبیه به یک بچه‌ی واقعی طراحی شده. مثل یک بچه گشنه‌اش می‌شه، می‌خنده یا گریه می‌کنه. اگر سنتون بالاتر باشه و بازی با لاوابلا براتون جذاب نباشه شاید ربات سگ زومر رو دیده باشید. رباتی که کافیه صداش بزنید و بهش دستور بدید تا به شکلی جذاب قابلیت‌هاش رو به رخ بکشه. شاید جزو علاقه‌مندان کارتون سگ‌های نگهبان یا پاپاترول باشید. قطعاً دیدید که چقدر شخصیت‌های این کارتون و بازی با اسباب‌بازی‌هاش برای بچه‌های خردسال جذابه. اسم هچیمال رو دیگه حتماً شنیدید. جوجه‌های رباتیکی که داخل تخم قرار دارند و با نوازش کردن تخم به دنیا می‌آن تا کلی بازی جذاب کنند. شاید هم طرفدار بازی کردن با بازی فکری‌های ماربلز هستید و هر جا جمع می‌شید دوست دارید وقتتون به بازی کردن بگذره. بازی‌هایی مثل راک می ارشمیدس یا اوتریو.

برادران زارعی

اولین اسباب‌بازی تولید شده با این سرمایه یک سر پلاستیکی برای شبیه سازی رشد مو بود که از خاک اره و چمن برای این شبیه‌سازی استفاده شده بود. این اسباب‌بازی به شکل دست فروشی در تورنتو به فروش رسید و موفقیت چشمگیری رو برای آن‌ها به ارمغان آورد.

 

شرکت اسپین مستر درسال 1994 با سرمایه اولیه‌ی 10 هزار دلار توسط سه هم‌دانشگاهی رشته اقتصاد یعنی رونن هراری، آنتون رابی و بن وارادی احداث شد.

 

می‌دونید این اسباب‌بازی‌ها در چه چیزی مشترک هستند؟ درسته. همه‌شون رو شرکت کانادایی اسپین مستر تولید کرده. شرکت اسپین مستر شرکتی کانادایی است که در حوزه محصولات سرگرمی برای کودکان فعالیت می کند.

 

در سال 99 تعداد کارمندان این شرکت به حدود 28 نفر می‌رسید و در همین سال تصمیم گرفته می‌شه تا یک کارخونه در هنگ‌کنگ ساخته بشه و این آغاز توسعه اسپین مستر از یک شرکت داخلی به یک شرکت بزرگ بود. در همین سال شرکت اسپین مستر دوچرخه‌های بی ام ایکس انگشتی رو تولید می‌کنه که پُلی می‌شه برای رسیدن به موفقیت بعدی یعنی تولید اسکیت‌های انگشتی تک دک که باعث می‌شه شرکت‌های زیادی به دنبال گرفتن اجازه برای تولید (لایسنس) از این کمپانی نوپا باشند.

 

اما اولین موفقیت اسپین مستر در عرصه جهانی به سال 1998 و وقتی که دو مخترع انگلیسی وارد این شرکت می‌شوند برمی‌گرده. این دو مخترع، هواپیمایی فومی رو طراحی می‌کنند که با استفاده از هوای فشرده قابلیت پرواز در فضای آزاد رو داشت. می‌دونید راجع به کدوم هواپیمای اسباب‌بازی صحبت می‌کنیم؟ بله! هواپیمایی که ازش حرف می‌زنیم اولین سری از برند معروف ایرهاگزه. هرچند برای توسعه این محصول حدود 500 هزار دلار هزینه می‌شه اما در چند سال آینده با فروش 103 میلیون دلاری حسابی سود می‌کنه. فروش بسیار خوبی برای یک شرکت نوپا و تازه‌کار اما حرفه‌ای.

همچنین در این سال دفترهای این شرکت در اروپای غربی و ژاپن افتتاح می‌شه. احداث دفتر در اروپای غربی به فروش بالاتر و به دست آوردن بازار اروپا منجر می‌شه اما چرا ژاپن؟ صبر کنید تا بعداً به مهمترین موفقیت اسپین مستر برسیم. به همین ترتیب از سال 2003 تا 2007 اسپین مستر تولیدات خودش رو گسترش می‌ده و در کشورهای مختلف بازارهای جدیدی رو پیدا می‌کنه و محصولاتش رو می‌فروشه و جایزه‌های متعددی کسب می‌کنه. در واقع از این سال تا سال 2019 اسپین مستر بیشترین نماینده رو در دسته‌بندی‌های مختلف سایت TOTY رو داشته (دقیق بخوام بگم 103 بار کاندید شده). همچنین از این دفعات موفق شده 28 بار بهترین اسباب‌بازی در دسته‌بندی‌های مختلف رو داشته باشه و 13 بار هم عنوان بهترین اسباب‌بازی سال رو به دست بیاره و توی تک تک مواردی که گفتم رکورد داره.

در سال 2008 اتفاق مهمی برای اسپین مستر می‌افته و دقیقاً اینجاست که دفتر ژاپن اهمیت زیادی پیدا می‌کنه. اسپین مستر تصمیم می‌گیره یک انیمه نسبتاً معروف برای کودکان رو مجدداً تولید کنه. البته با یک نوآوری مهم، در کنار پخش تلوزیونی انیمه اقدام به تولید اسباب‌بازی‌های اون هم می‌کنه. بله، درست حدس زدید، سال 2008 اسباب‌بازی باکوگان توسط این شرکت تولید می‌شه. باکوگان مهمترین موفقیت و تولید این شرکته که به فروشی در حدود یک میلیار دلار در سال دست پیدا می‌کنه. اسم این سریال انیمه‌ای نبرد مبارزین باکوگان (Brawlers Battle Bakugan) بود که در شش فصل و حدود 400 اپیزود به کارگردانی میتسو هاشیموتو ساخته می‌شه. اسپین مستر تا امروز از شش سریال تلویزیونی حمایت کرده که باکوگان و پاپاترول معروفترین و شناخته‌شده‌ترین هستند و در حال حاضر در کل جهان طرفدار دارند. البته این موفقیت به دست آمده اصلاً شانسی هم نبوده و از سال 2007 تغییرات زیادی در استراتژی شرکت به وجود می‌آد و با حضور افراد حرفه‌ای این شرکت اهداف جدیدی رو پیش روی خودش می‌بینه و تصمیم می‌گیرند در دسته‌بندی‌های مختلف تولیدات درجه یک اسباب‌بازی داشته باشند. تقریباً از سال 2013 و با خرید شرکت فرانسوی مکانو – که اسباب‌بازی‌های ساختنی فلزی تولید می‌کرد – این تغییر استراتژی شکل عملی به خودش می‌گیره و از این سال تا به امروز شرکت‌های متعددی هستند که توسط اسپین مستر خریده شده و به عنوان زیر مجموعه‌ی این شرکت فعالیت خودشون رو ادامه دادند. مثلاً در سال 2015 با قراردادی، شرکت 60 ساله کاردینال که کارش ساختن پازل و بازی فکری بود به مالکیت شرکت اسپین مستر در می‌آد و با این اتفاق اسپین مستر به دومین شرکت بزرگ تولید کننده اسباب‌بازی در ایالات متحده آمریکا تبدیل می‌شه و یک ماه بعد سهام خودش رو در بورس تورنتو عرضه می‌کنه.

این استراتژی باعث می‌شه اسپین مستر به حفظ برندهای قدیمی کمک کنه و البته بتونه به تولید اسباب بازی در دسته‌بندی‌های مختلف بپردازه. آخرین شرکت مهمی که اسپین مستر خریداری کرده شرکت ماربلزه که چند تا از بازی‌های فکری‌اش رو با کلیک کردن روی اسماش می‌تونید ببینید. به این ترتیب بود که شرکتی به نام اسپین مستر متولد شد و با ایده‌های جذاب تونست اسم خودش رو در بازار اسباب‌بازی مطرح کنه و کم‌کم به یکی از بزرگترین شرکت‌های تولید کننده اسباب‌بازی در جهان تبدیل بشه. اسپین مستر الآن یک شرکت 5.1 میلیارد دلاری با حدود 1600 کارمند در 16 کشوره و تقریباً محصولاتش در بیشتر دنیا شناخته شده است.